Podívejme se na úplný začátek

Máte diabetes. Co teď?
Nejste sami. Jeden z 11 dospělých po celém světě má diabetes a každý druhý není ani diagnostikován.1 Stanovení diagnózy diabetu je důležitým prvním krokem pro zahájení léčby onemocnění. Zjištění, že máte diabetes, může být šokující a někdo to nemusí nést dobře. Zde, ve společnosti OneTouch.cz, vám můžeme pomoci začít a překonat počáteční problémy.
Účelem této stránky je pomoci vám, abyste se o tomto onemocnění dozvěděli něco víc. Naučíme vás, proč je důležité sledovat hladinu cukru v krvi (glykémie) a užívat léky (tablety nebo inzulin) v době, kdy vám je lékař předepsal. Naučíme vás základy správného stravování a fyzické aktivity. Řekneme vám, co si musíte hlídat a jak o sebe pečovat, abyste se vyhnuli komplikacím, pokud to je možné. Stručně řečeno – krok za krokem vás naučíme, jak s diabetem kvalitně žít.
Ano, váš život se brzy změní. Když však budete schopni držet diabetes pod kontrolou, zlepšíte svůj současný i budoucí život. Nejenom že brzy zlepšíte svůj zdravotní stav, ale snížíte také pravděpodobnost dlouhodobých zdravotních rizik a budete moct žít déle a zdravěji.
Nečekejte dokonalost. Není to závod ani soutěž. Slibte si ale, že budete dělat vše, co je ve vašich silách a budete se zlepšovat. Řekněte si, že to za to stojí. Budeme s vámi na každém kroku vaší cesty.

Co je diabetes?

Diabetes je chronické (dlouhodobé) onemocnění, ke kterému dochází, když tělo není schopno vytvářet dostatek inzulinu nebo není schopno inzulin využívat. Inzulin je hormon vytvářený slinivkou břišní (pankreatem) a je potřebný k přenosu glukózy neboli cukru z krve do buněk těla, které ji používají jako zdroj energie. Když inzulin chybí nebo nefunguje správně, glukóza zůstává v krvi. Proto je diabetes diagnostikován na základě vysoké hladiny glukózy v krvi.2

S postupem času mohou vysoké hladiny glukózy v krvi (označované jako hyperglykémie) poškodit mnoho tkání ve vašem těle. Rozvinou se zdravotní komplikace, které mohou způsobit invaliditu nebo dokonce smrt.3

Diabetes 1. typu
U diabetu 1. typu napadá imunitní systém pacienta buňky vytvářející inzulin v pankreatu. V důsledku toho není tělo schopno vytvářet inzulin, který potřebuje. Není však zcela známo, proč k tomu dochází. Onemocnění může postihovat lidi jakéhokoli věku, obvykle se však rozvíjí u dětí nebo mladých dospělých. Pacienti s touto formou diabetu potřebují inzulin každý den, aby udrželi hladinu glukózy v krvi pod kontrolou. Pacient s diabetem 1. typu bez inzulinu zemře.4 S denní léčbou inzulinem, pravidelným sledováním hladiny glukózy v krvi a dodržováním zásad zdravého stravování a životního stylu mohou pacienti s diabetem 1. typu vést normální život.5

Diabetes 2. typu
Diabetes 2. typu je nejčastější formou diabetu. Obvykle se vyskytuje u dospělých, ale stále častěji se objevuje i u dětí a dospívajících. Tělo pacienta s diabetem 2. typu je schopno vytvářet inzulin, vzniká ale rezistence (necitlivost) na inzulin, který pak přestává fungovat správně. S postupem času mohou být hladiny inzulinu příliš nízké a nevedou k dostatečnému účinku. K vysokým hladinám glukózy v krvi mohou vést inzulinová rezistence i nedostatek inzulinu.6

Na rozdíl od pacientů s diabetem 1. typu nemusí mnoho pacientů s diabetem 2. typu pro přežití vyžadovat denní léčbu inzulinem. Léčba diabetu 2. typu zahrnuje zdravé stravování, zvýšení fyzické aktivity, držení tělesné hmotnosti pod kontrolou a užívání léků na diabetes. K dispozici je mnoho pilulek nebo tablet, které pomáhají kontrolovat hladinu glukózy u pacientů s diabetem 2. typu. Pokud se však hladiny glukózy v krvi budou nadále zvyšovat, pacientům s diabetem 2. typu může být předepsán inzulin.7
1. IDF Diabetes Atlas [Atlas diabetu IDF] (7. vyd.). (2015). Brusel, Belgie: International Diabetes Federation [Mezinárodní diabetologická federace], strana 49.
2. IDF Diabetes Atlas [Atlas diabetu IDF] (7. vyd.). (2015). Brusel, Belgie: International Diabetes Federation [Mezinárodní diabetologická federace], strana 22.
3. IDF Diabetes Atlas [Atlas diabetu IDF] (7. vyd.). (2015). Brusel, Belgie: International Diabetes Federation [Mezinárodní diabetologická federace], strana 22.
4. IDF Diabetes Atlas [Atlas diabetu IDF] (7. vyd.). (2015). Brusel, Belgie: International Diabetes Federation [Mezinárodní diabetologická federace], strana 22.
5. IDF Diabetes Atlas [Atlas diabetu IDF] (7. vyd.). (2015). Brusel, Belgie: International Diabetes Federation [Mezinárodní diabetologická federace], strana 23.
6. IDF Diabetes Atlas [Atlas diabetu IDF] (7. vyd.). (2015). Brusel, Belgie: International Diabetes Federation [Mezinárodní diabetologická federace], strana 23.
7. IDF Diabetes Atlas [Atlas diabetu IDF] (7. vyd.). (2015). Brusel, Belgie: International Diabetes Federation [Mezinárodní diabetologická federace], strana 23.

5
hodnocení na základě 1 .